დაზიანებული საქონლის განკარგვა სუპერმარკეტებში
სუპერმარკეტებში დაზიანებული საქონელი ეხება იმ საქონელს, რომლებიც დაზიანებულია მიმოქცევის პროცესში, არ გააჩნია ხარისხი და აღემატება შეკავების პერიოდს და ნორმალურად ვერ გაიყიდება. საქონლის გაყიდვების მოცულობა დიდია, ხოლო დაზიანებული საქონელი ასევე იზრდება. დაზიანებული საქონლის მართვა გავლენას ახდენს სავაჭრო ცენტრის ღირებულებასა და მოგებაზე, ასევე ის ასევე მნიშვნელოვანი ზომისაა სავაჭრო ცენტრის მართვის დონის შესახებ.
დაზიანებული საქონლის სფერო
1. დაყოფილია კატეგორიებად: დაზიანებული საქონელი, დეფიციტი, უხარისხო, არასრული იდენტიფიკაცია, გაუარესება, არასაკმარისი გაზომვა, ყალბი და დაქვემდებარებული საქონელი, "სამი ხმა" საქონელი, ვადაგასული შენახვის ვადა, არასასურველი და ა.შ.
2. ცირკულაციის ბმულების თანახმად, იგი იყოფა ორ ნაწილად: მაღაზიაში შესვლამდე (მათ შორის, შესყიდვის განყოფილების, სადისტრიბუციო ცენტრისა და საწყობის მაღაზიაში განთავსებული შეკვეთების ჩათვლით) მაღაზიაში შესვლის შემდეგ (შელფზე ადრე და მის შემდეგ) შესვლის შემდეგ.
3. ზიანის ხარისხის მიხედვით: მისი დაბრუნება შესაძლებელია თუ არა, ის შეიძლება გაიყიდოს შემცირებულ ფასად, და მისი გაყიდვა შეუძლებელია შემცირებული ფასით.
პასუხისმგებლობები დაზიანებული საქონლის მართვისთვის
სასაქონლო მიმოქცევის ბმულის თანახმად, დეპარტამენტი (მათ შორის შესყიდვების დეპარტამენტი, სადისტრიბუციო ცენტრი და მაღაზია) პასუხისმგებელია მიმოქცევის ბმულის მენეჯმენტზე, სადაც ხდება დაზიანებული საქონელი.
1. შესყიდვების განყოფილება პასუხისმგებელია გატარებისთვის: დაბალი ხარისხის, ყალბი, ყალბი და დაქვემდებარებული პროდუქტები და "სამი ხმა" პროდუქტები; დაზიანება, დეფიციტი, გაუარესება, ზედმეტი პერიოდი და თითქმის პერიოდის პროდუქტები, რომლებიც ნაპოვნია სადისტრიბუციო ცენტრში შესვლიდან სამი დღის განმავლობაში. პასუხისმგებელია ზემოაღნიშნული ორი საქონლის კორექტირებაზე, ფასების შემცირებაზე, და პასუხისმგებლობა ეკისრება პასუხისმგებლობას ეკონომიკურ ზარალზე.
2. სადისტრიბუციო ცენტრი პასუხისმგებელია დამუშავებაზე: საქონელი მიეწოდება მაღაზიაში, ხოლო მიღების დროს ნაპოვნი დაზიანებული, მოკლე და დაქვემდებარებული საქონელი; შენახვის პროცესში ნაპოვნი დაზიანებული და კრიტიკული შენახვისა და კრიტიკული საქონელი; ხარისხი გვხვდება საქონლის მიწოდების შემდეგ სამ დღეში, მაღაზიაში საწყობში. პროდუქტები, რომლებიც აღემატება განგაშის ხაზს. პასუხისმგებელია ზემოხსენებული სამი საქონლის შერიგებისა და დაკარგვისთვის და პასუხისმგებლობა ეკისრება ეკონომიკურ ზარალზე.
3. მაღაზიის მაღაზიის განყოფილება პასუხისმგებელია გადაჭრაზე: დაზიანებული საქონელი საქონლის პირდაპირი მიწოდების პროცესში; დაზიანებული ან დეფიციტი საქონელი თაროებზე ჩასვლის შემდეგ; თაროებზე ჩასვლამდე და მას შემდეგ, პროდუქტები, რომლებმაც გადააჭარბეს შენახვის ვადა და გაუარესდა; ხელოვნურად გამოიწვია ზიანი და საქონელი, რომელსაც არ იყენებენ თაროებზე და მის შემდეგ თაროებზე. გაყიდვის შემდეგ ნაპოვნი პროდუქტები გაუარესებული ან არასასურველი ან გამოუსადეგარი საქონელი. პასუხისმგებელია ზემოხსენებული ხუთი საქონლის კორექტირებაზე, ფასების შემცირებაზე და შეფერხებაზე და პასუხისმგებლობა ეკისრება ეკონომიკურ ზარალზე.
დაზიანებული საქონლის მართვის პრინციპები
1. დაზიანებული შეფუთვის მქონე საქონელი, რომლებიც ჯერ კიდევ საკვები ან გამოყენების ღირსია, მართვის შემდეგ თაროზე შეიძლება ჩაითვალოს, დაუყოვნებლივ უნდა დალაგდეს და დალუქოს, და გააგრძელოს თაროზე გასაყიდად, რათა შემცირდეს საქონლის დაკარგვა.
2. ყველა პროდუქტი, რომელიც დაზიანებულია, კრიტიკული შენახვის მოკლედ ან ქვემოთ, დაბალი ხარისხის, ყალბი და დაქვემდებარებული პროდუქტების გამო, და მიმწოდებლის ტრანსპორტით გამოწვეული "სამი ხმა" უნდა დაუბრუნდეს.
3. დაზიანებული საქონელი, რომელიც შეიძლება მიმწოდებელს დაუბრუნდეს, დროულად უნდა დალაგდეს და შეფუთოს სადისტრიბუციო ცენტრი ან მაღაზია, ხოლო სპეციალური პერსონალი პასუხისმგებელია დაბრუნებისა და გაცვლის შესახებ.
4. დაზიანებული ან დაზიანებული საქონლისთვის, რომლის დაბრუნებაც ან გაცვლა შეუძლებელია, ისინი შეამცირებენ ფასს ან ჩამოაგდეს დადგენილი უფლებამოსილების შესაბამისად.
მკაცრად განახორციელეთ დაზიანებული საქონლის განხილვის, დეკლარაციისა და განლაგების პროცედურები და გამოიყენეთ გადამამუშავებელი ორგანო სათანადოდ, რათა თავიდან აიცილოთ კომპანიისთვის მეორადი ზარალი დაზიანებული საქონლის მართვისას.